
finneghan grayhart


11.1, 578, Aretia, Tyrrendor, Navarra
1. křídlo, peruť ocasu, 2. letka
signet
Napravovač
fc
Calahan Skogman


the caged bird sings with a fearful tril l,
of things unknown but longed for stil l.

Finneghan - zkráceně Finn - nepůsobí jako někdo zajímavý. Urostlý? Jistě. Pohledný? Pro mnohé ano. Ale zajímavý? Nijak zvlášť. Jen další vysoký kadet bez výrazu a bez emocí v hlase, bez zájmu o cokoliv a kohokoliv, bez tendence reagovat prudce nebo se jakkoliv verbálně špičkovat. Finn navenek působí nezaujatě, jeho odpovědi jsou skoro vždy věcné a jdou hned k jádru problému. Nenechává se strhnout do slovních bitev, nenechává se vyprovokovat - na většinu snah tohoto typu reaguje vysokou zdí, která se ani nedá nazvat opovržlivou, mnohem spíš ji charakterizuje jeho dokonalý, nedobytný nezájem. Někomu tak může připadat až nepříliš chytrý, přežívající jen díky mase svalů a síle - a Finn nemá problém tento mentální obraz přiživit. V případech, kdy na něj navíc někdo slovně útočí, se rád schovává za hranou hloupostí, když na urážky a cynické průpovídky pronášené s úšklebkem odpovídá nevinným "co tím myslíš?" a "můžeš mi to, prosím, vysvětlit?" Podobné věty totiž obvykle představují ten nejlepší způsob, jak celou zbytečnou debatu utnout už v zárodku. S útočností, která Basgiath charakterizuje a která se ve zdech vojenské akademie nachází na každém kroku, zkrátka a dobře nechce mít nic společného, vyhýbá se jí, přijde mu dětinská a není ničím jiným než ztrátou energie, kterou lze mnohem lépe využít jinde - při studiu, při tréninku, při hodinách strávených na dračím hřbetě. K ostatním jezdcům (a to zejména k těm ze své letky) je sám od sebe obvykle slušný a korektní natolik, aby mu nikdo nemohl nic vytknout, v jeho chování je však patrná chladná odtažitost, s níž v Basgiathu neplánuje navazovat žádné hlubší vztahy. Není to tak, že by měl problém spolupracovat, to spíš naopak - uvědomuje si, do jaké míry je to pro jeho budoucnost důležité, a proto se svůj úkol člena letky a někoho, na koho se dá spolehnout, snaží plnit s pro něj typickou vervou - ale mimo cvičiště a nutné situace cizí společnost nevyhledává a mnohem radši se drží jen sám sebe.
Celý tenhle životní postoj souvisí s hlubokou nedůvěrou vůči drakům, jezdcům a ostatně i celé Navařře. Už od nejranější zkušenosti považuje jezdce za floutky, kteří si až příliš užívají svou moc a výsadní postavení v království, zatímco draci jim to umožňují. Ani tyhle bestie přitom nejsou o nic lepší s jejich zálibou ve zbytečném násilí i ohni spalujícím domy z čistého morbidního rozmaru. Bere je - a paradoxně nyní i sebe, protože Finn málokdy dělá výjimky - jako nutné zlo při ochranu hranic. Se svou hnědou dračicí měl tedy z počátku problém vycházet, lapený mezi touhou přežít i plánem do budoucna své potenciální postavení dobře využít a odporem k dračímu plemeni, postupem času si k ní však nachází cestu - Sae, klidná a otevřená dračice, mu ukazuje, že ne všichni draci jsou stejní a ne všichni si zaslouží jeho (v tomhle případě silně generalizující) odpor. Draky tak v jeho očích do velké míry spasila. Jezdce ani království ne. Finn má jako obyvatel Tyrrendoru, protkaného chudobou a nemocemi, s Navarrou a jejím vedením zásadní problém. Ještě o něco hlubší problém s ní má jako syn popraveného zrádce, který zemřel jen proto, že se snažil pro obyvatele Aretie učinit život o něco snesitelnějším, protože snil o autonomii a o vládě, jíž bude na Tyrrendoru skutečně záležet. Jeho syn tyto myšlenky - jakkoliv idealistické a nebezpečné - přebral, zvlášť když od puberty v těch nejchudších částech Aretie bloudil a dokonale je poznal. Tohle své přesvědčení si však nechává přísně pro sebe - ví, že vyřknout je nahlas by se rovnalo velezradě. Namísto toho je odhodlaný si počkat, protože vynucené místo mezi dračími jezdci mu dal nejen bližší náhled do jejich života a šanci přehodnotit své postoje, ale rovněž se vypracovat natolik, aby se mohl stát jedním z nositelů změny, o níž snil jeho otec. Tahle představa je mu dostatečnou motivací, aby se v Basgiathu snažil uspět, aby poslušně následoval místní autority, když je to třeba, sic s nadřazeností má od dětství obecný problém – ve své tvrdohlavosti je ochoten odsunout všechny osobní potřeby na okraj a dělat to, co je třeba.
S tímhle faktem se váže jednak jeho odtažitost, ukotvena ve vědomí, že o jeho původu by ideálně neměl nikdo vědět, protože by na něj přitáhl zbytečnou pozornost a dost možná i pozornější oči, jednak jeho snaha se neustále posouvat dál. Finn se odjakživa rád učil, zjišťoval nové informace, pracoval s novými jazyky - už jako dítě byl spíš zádumčivý a přemýšlivý. Po smrti jeho otce mu šance získat formální vzdělání postupně proklouzla mezi prsty, a on si tedy hledal nové formy poznávání světa - méně čisté. V Basgiathu znovu dostal šanci se rozvíjet a zároveň svou energii cílit na něco konkrétního, za čímž si jde se sebevědomým i nasazením člověka, který je zvyklý být pracovitý. Každý moment jeho času je vyplněný snahou něco dělat, udělat ze sebe lepšího jezdce a člověka. K tomu přispívá i jeho perfekcionismus, projevující se touhou mít všechno uspořádané, ujasněné, rozmyšlené. Všechno správně pochopit a naučit se s tím pracovat. Ve všem, co dělá, postupuje systematicky a snaží se to zvládnout, jak jen nejlépe umí - a pak ještě o něco lépe. V životě a především pak ve smrti není prostor na chyby a na přešlapy, proto se je snaží eliminovat, sic si do stejné míry uvědomuje, že to nikdy není tak úplně možné.
Za tímhle vším se ale přece jen skrývá něco mnohem víc. Finn je ve svém jádru osamělý a ta neustálá snaha najít si nějakou práci, nějaký smysl, je projevem i toho, jak se tuto samotu snaží zahnat. Jak se sám sobě snaží dát hodnotu, protože externě mu ji nikdy nikdo příliš nedal. V zápřahu, do něhož sám sebe uvrtal, nemá čas se zamýšlet nad tím, co všechno mohlo být, nemá energii v noci ležet v posteli a hledět do stropu s výjevy všech, o které - ať už vlastním nebo cizím přičiněním - přišel. Naopak z něj čerpá satisfakci, dává si jím smysl. Akademie a armáda se tak v tomto směru stala paradoxně jeho životem, dává mu potřebné naplnění. Navazovat mezilidské vztahy pro něj přitom bylo odjakživa těžké, nesouvisí to jen s jezdci - nedůvěřuje snadno, v málokterém vztahu vidí význam vzhledem k tomu, že je obvykle vidí všemožnými způsoby skončit. Našlapovat v minovém poli lidských povah pro něj také není jednoduché, neb má mnohdy problém orientovat se v lidech - jeho pragmatická věcnost, jíž se vyznačuje, ostatně není hraná. Vůči většině populace ho totiž charakterizuje jistá emoční plochost – nejde nutně o to, že by byl neempatický a lhostejný k lidskému utrpení, s takovým přístupem by mu ostatně nikdy nezáleželo na Aretii. Projevuje se to spíš tím, že se motivace i různé druhy chování snaží většinou vysvětlit racionálně. To většinou nejde. Na to, jak je tedy přizpůsobivý a tvárný ve všech ostatních aspektech života, ochotný udělat a naučit se prakticky cokoliv, jak dokáže pohotově reagovat, lidská povaha pro něj zůstává do velké míry oříškem. Je to jedna z mála věcí, která ho rozčiluje.
Když už však cítí, cítí hluboce - to se týká jak nenávisti, tak lásky. Jakmile se mu už někdo dovede dostat pod kůži a s trpělivostí ho přijme za toho, kým je, pak dostane Finnovu hlubokou, pevnou loajalitou. Finn se snaží držet závazky k ostatním příslušníkům letky, perutě i křídla, k přátelům, ke své drahé, Sarai, které zůstává Finn i v Basgiathu věrný a čeká, až v jeho třetím roce ona nastoupí mezi léčitele, a nakonec i k Tyrrendoru. Je to ostatně jeho domov.

Finn se narodil se stříbrnou lžičkou v puse. Na teoretické rovině mohl mít jednou všechno: peníze, zabezpečení, respekt, dobré jméno, rodičovskou lásku. Jenže v praktickém životě mu tohle všechno proklouzlo mezi prsty kvůli několika okolnostem, které měnily všechno a na které Finn neměl byť jen sebemenší vliv.
„they fuck you up, your mum and dad. they may not mean to, but they do.“
Okolnost první: manželství jeho rodičů bylo uzavřeno bez lásky, bez pochopení, jen jako obchodní transakce, kdy k sobě ani jednu stranu nevázaly jakékoliv city. Oba jeho rodiče pocházeli z obchodnické rodiny, oba měli na své straně značné jmění - kvůli tomu ostatně také proběhly zásnuby a nakonec také svatba, protože jejich rodičům (Finnovým prarodičům) nepřišlo nic logičtějšího, než propojit obuvnický a oděvnický obchod a vytvořit tak prosperující podnik, který člověka dokáže ošatit přinejmenším od ramen až po paty. (Výrobou klobouků a jiných pokrývek hlavy se nezabývali.) Nástrojem pro vybudování tohoto cíle se jim stali dva mladí lidé, muž a žena, syn a dcera. Na jejich názor se jich prakticky nikdo neptal, celá záležitost jim byla představena jako hotová věc s předem danými daty. Není tak s podivem, že celý vztah byl od počátku chladný, vyznačoval se vzájemným nezájmem a - poté, co se narodil Finn - také milenci a milenkami. Jediné, co měli oba manželé společného, byl právě syn, budoucí dědic jejich 'impéria', narozený jen necelý rok po svatbě z povinnosti. Matka si svého chlapce příliš nehýčkala, dost možná protože v něm viděla všechno, co byla ona se svým tělem donucena podstoupit. Jeho výchovu přenechávala chůvám a učitelům, bazírujíc akorát na to, aby z něj nevyrostl - dle jejích slov - "nerozumný hlupák jako jeho otec", jakkoliv byl tenhle soud vynesen spíš na základě (ne)citu než pravdivosti. Syn jí však celou věc usnadňoval vzhledem k tomu, že byl přirozeně učenlivý, na rozdíl od jeho vrstevníků mu nevadilo dlouze sedět za stolem a poslouchat výklady z oblasti matematiky, historie a jazyka. Objevoval tím zákoutí světa, která by mu jinak zůstala zahalena, a také tím cvičil mysl. S otcem byla situace jiná - ten se o syna upřímně zajímal, brával si ho do pracovny a vyprávěl mu příběhy, nebo mu prostě a jednoduše dával šanci trávit čas v jeho společnosti. Finn si tak mnohem silnější vazby vytvořil k otci než k matce.
"do i dare disturb the universe?"
Okolnost druhá: oba jeho rodiče se stali zrádci, jen stojící na opačné straně barikády. Jeho otec se - ať už byl jeho důvod jakýkoliv - postupně obrátil proti Navařře, vnímající nespravedlivosti, které se nutně neděly jemu, ale v Aretii byly všudypřítomné. Nemoci, bída, špína, slumy a lidé bojující o přežití bez špetky soucitu ze strany hlavy království. V Tyrrendoru - a v Aretii obzvláště - tradičně vládlo utrpení, ke kterému byl ale každý slepý. Finnův otec patřil mezi těch pár specifických lidí, naverbovaných ze všech sociálních vrstev, který toužil tuto situaci změnit a dát celému Tyrrendoru autonomii, protože věřil, že jejich situaci se zlepší jen tehdy, pokud budou sami na sebe dávat pozor. Svému synovi se pokoušel tyto hodnoty nenápadně, pomalu vštěpovat - pomocí příběhů, vyprávění, nevinných drobných poznámek. Obecně však byly v jejich domácnosti tajemstvím - právem, protože jeho manželka by s ním v tomto směru bytostně nesouhlasila. Narozená do bohaté rodiny měla na rozdíl od svého muže pramalý zájem o chudáky, zajímal jí vlastní status, rodina a společenská vrstva, nehledě na to, že od svých rodičů, pocházejících původně z Calldyru, si přinesla absolutní věrnost Navaře. Stala se tak jedním z důvodů, proč celý pokus o vzpouru a budoucí rebelii roku 584 padl. Stala se jedním z vícera udavačů, kteří rozkryli síť povstalců a předali je příslušným autoritám. Finnovi bylo pět, když svého otce naposled v životě viděl v železech. Od té doby jako by tento muž nikdy neexistoval - i jeho poprava byla v jejich domácnosti zmíněná jen letmým slovem. Proč se zaobírat někým, kdo ztratil veškerou relevanci?
"the best lack al l conviction, while the worst Are ful l of passionate intensity."
Okolnost třetí: jeho matka se brzo po otcově popravě brzo vdala za muže, který měl pramálo trpělivosti pro dítě někoho jiného. Finn v nové domácnosti, od níž byl navíc oddělen jménem - jeho matka si po popravě jeho otce vzala zpátky své jméno za svobodná, Grayhart, nejspíš proto, aby zbytečně nenesla škraloup jména zrádce; její jméno se v novém sňatku logicky změnilo, ale to Finnovo zůstalo znovu stejné – nenacházel místo, což se ještě umocnilo tehdy, když jeho matka porodila svému novému manželovi děti. Z tichého chlapce se tímto způsobem stal někdo uťápnutý, kdo se mezi vlastní rodinou musel pohyboval po špičkách, protože jeho existence ve výsledku vlastně nikoho nezajímala – a pokud, tak jen v tom negativním slova smyslu. K matce neměl nikdy blízko, ale nyní se od ní začal odcizovat ještě víc. Zpočátku nechápal a snažil se jí vetřít do přízně. Trvalý nezájem a odmítání v něm ale probudily vzdorovitost, s níž se pozornost snažil vynutit jinými prostředky: třebas tím, že se začal se svými vrstevníky prát a svým malým sourozencům dělat různé naschvály. Jediným výsledkem byl ovšem obvykle jen výprask a nadále nulový zájem, protože ten byl kladen na jiné děti. A Finn? Ten eventuálně rezignoval. Někdy v ten den přestal být dítětem, přestože mu bylo sotva deset let. Nemohl si jím ale dovolit zůstat být, když se o něj nikdo pořádně nepostaral a on musel dát pozor sám na sebe.
„through the spaces of the dark, midnight shakes the memory.“
Přesně tyhle tři okolnosti mu předurčily další cestu a vymezily směr, jímž se vydal – namísto šlépějí matky totiž následoval téměř zapomenuté myšlenky otce, přimknul se k rodiči, který možná již nebyl, ale aspoň vědomě a chladně v jeho životě neabsentoval. Finn se začal z nového domu ztrácet čím dál tím častěji, aniž by se zdálo, že si toho kdokoliv všímá. Jeho domovem se postupně stala celá Aretie, její uličky, jimiž se potloukal. Brzy se navíc dal dohromady s ostatními dětmi, které nikdo nechtěl: s tím rozdílem, že ty se neměly kam vracet, popřípadě je doma nečekal ani ten chlad, ale mnohem spíš rány a smrad alkoholu. Finn využíval svého zázemí a nosil jim jídlo, které nakradl v kuchyni, což byl ten první důvod, proč byl přijat do jejich řad. Ten druhý? Postupně si to zasloužil, když ostatní viděli, že Finn není jen zhýčkaný rozmazlený fracek, který chce vyplnit prázdný čas, ale někdo, komu skutečně záleží především na těch chudších částech Aretie, někdo, kdo ve své podstatě rovněž nemá žádné příjemné domů, kam by se mohl vracet. Vyrostl mezi nimi. Jestliže dříve sedával poslušně v knihovnách a přednáškových místnostech, teď se potloukal po venku a pečlivě si se svými vrstevníky vybíral bitvy – s ostatními skupinkami dětí, s obchodníky, kteří se nechtěli nechat okrást.
"i love thee to the depth and breadth and height my soul can reach."
Své přátele nacházel v této společenské vrstvě a přesně z tohoto důvodu jich v životě také tolik ztratil: na neutuchající kašel, který jim postupně rozerval plíce, na horečku, na kudlu v břiše, na vězení, pokud je chytli, a nakonec i na zradu, protože se stávalo, že se proti nim někdo obrátil. Finn postupně otupěl, odtáhl se a přestal si vytvářet hlubší vztahy s vědomím toho, jak rychle se mohou pokazit. Někdy v patnácti letech se už jednoho večera neobtěžoval přijít do domu, který mu nikdy nebyl domovem, a od té chvíle tam přestal žít. Snahy ho najít nebyly velké, všem stranám se zřejmě ulevilo vzhledem k tomu, že Finnovy eskapády nepřecházely bez povšimnutí – jeho matka s novým mužem se takto při každé otázce mohli smutně zatvářit a konečně potvrdit, že na synovo vyrůstání nemají žádný vliv a že sešel z cesty stejně jako jeho otec. Finna by to uráželo, kdyby mu to nebylo jedno. Přestože si snažil držet odstup, jeho obranu stejně eventuálně překonala jedna z dívek: Sarai. Ve svých osmnácti potkal o dva roky mladší zrzku, která zrovna nabývala ženských křivek, ale Finnovi mnohem víc imponovala zářivým úsměvem v pihovatém obličeji a nekonečnou laskavostí. Finn se dobrý rok držel dál, než se jednoho večera – v noc výročí popravy jeho otce, které držel posledních několik let, kdy se mu datum povedlo zjistit – opil a zjistil, že už nemůže. Že mu ta samota, kterou na sebe uměle uvrhl, nevyhovuje a že ve svém životě zoufale potřebuje mít někoho rád, mít někoho. Vyspali se spolu a po té jedné zkušenosti už ani jeden nikdy nezůstal příliš daleko. Tehdy pochopil, jak hluboce dovede milovat, ale to ho nevyděsilo – Sarai to celé činila tak snadné.
"liberty, when it begins to take root, is a plant of rapid growth."
S jeho vyrůstáním se nicméně dál horšil vztah s Navarrou – Finn si začal lépe uvědomovat, pro co chtěl jeho otec bojovat, a sám se svými názory přestal tajit, alespoň ne mezi svými vrstevníky. Někteří jeho myšlenky sdíleli. Namísto obyčejného zlodějení se spolu s nimi začal víc orientovat tím směrem, aby vojenské přítomnosti v Aretii co nejvíce znepříjemnili život: útočili na vojáky, dostávali se s nimi do konfliktů, ničili jim vybavení. Finnova snaha vyvrcholila momentem, kdy se místní posádce pěchoty pokusil zapálit sklad zbraní a kantýnu – nikoliv kasárna jako takové, protože jeho cílem bylo obvykle vojáky zneschopnit, nikoliv je zabít. I když měl pečlivě odpozorovaný vzorec hlídek, ten den se kvůli hloupé nevolnosti jednoho z vojáků jednoduše změnily. Finn vzbudil poplach a už nedokázal utéct – ani se prorvat ven. Rychlý a zběžný soud, který následoval, mu dal na výběr: vězení, nebo Basgiath a kvadrant jezdců. Přestože vojenská akademie a její jezdci reprezentují všechno, čím v Navařře opovrhuje, volba byla jasná. Finn byl vždycky přizpůsobivý a schopný z té nejsvízelnější situace vytěžit to nejlepší – to samé chtěl zkusit i tady, sic výsledek byl nejistý.
"to strive, to seek, to find, and not to yield."
Ve zdech Basgiathu ho sice chránila anonymita, ale to neznamenalo, že byl první rok jednoduchý – ani neměl být vzhledem k tomu, že soudce, který nad ním vynesl rozsudek, dobře věděl, že mu dost možná podepisuje trest smrti. Každý den představoval zkoušku, počínaje parapetem a překonáním Gauntletu, pokračuje přes rozřazení a ovládání signetu nakonec až k Válečným hrám, které jeho primánství uzavřely. Finn přežil – ne nutně k překvapení všech vzhledem k tomu, že ho jeho fyzická konstituce predisponovala k tomu, aby si s většinou překážek poradil, ale k překvapení jeho určitě. Vůbec největší výzvu přitom nepředstavoval Gauntlet, nýbrž prezentace a rozřazení, při nichž si byl docela jistý tím, že ho některý z draků sežehne na uhlík, protože vycítí jeho pohrdavost, jíž se nedokázal zbavit – poeticky by tím navíc dali zapravdu jeho názoru o krvechtivých bestiích, které zabíjí jen pro radost, protože mohou. Nestalo se, ba naopak si v té změti sarkastických, agresivních i hrdých bytostí našel snad jediného draka, který se s jeho názory byl schopen vypořádat: hnědou dračici Sae, nekonečně trpělivou s jeho náladami a čekající na to, až ji jednou přijme. Trvalo to několik týdnů, ale Sae se Finnovi dostávala čím dál tím víc do hlavy – obrazně řečeno vzhledem k tomu, že v ní žije trvale – a blíž k jeho srdci. Byla jiná než většina draků: klidnější, uvolněnější, netoužící po zbytečném násilí ani po zbytečných konfliktech, které jinak v Basgiathu kvetla. Nenápadně, pomalu ho Sae rozmluvila, donutila ho vnímat ji jinak než jako celý zbytek jejího plémě, vtipkovat s ní a zároveň se jí postěžovat, když ho něco (nebo spíš někdo) rozčiloval – až i Finn musel nakonec uznat, že je mu v mnoha směrech podobná a že představuje jednu z těch mála bytostí, kterým na něm skutečně záleží.
"friendship is constant in al l other things, save in the office and affairs of love."
V Basgiathu se většinu času snažil soustředit na tréninky a na učení a od toho momentu, kdy se projevil jeho signet, také na něj vzhledem k tomu, že mu bylo zdůrazňováno, jaké štěstí má. Od ostatních jezdců se tedy od začátku držel stranou – až na pár výjimek. Jednou z nich byl další sekundán, Aedric, s nímž Finn nacházel společnou řeč – míněno s nadsázkou vzhledem k tomu, že oba dva se mnohem víc soustředili na to, aby v Basgiathu přežili – natolik, aby si ho dovolil nazvat svým přítelem. I když se tomu Finn bránil, není natolik cynický, aby se dokázal odtáhnout i od těch, s nimiž myšlenkově souzní – Aedricova životní zkušenost byla sice jiná, ale zároveň v sobě nesla tolik podobností k té Finnově, že v něm našel něco, co vůči Finnovi nikdo nikdy moc neměl: pochopení. Vzhledem k tomu, že oba měli někoho, kdo měl do Basgiathu v blízké době přijít, spolu uzavřeli nepsanou dohodu: pokud se Aedricovi něco stane, Finn dá pozor na jeho malou sestřičku Rinn. Pokud to dopadne naopak. Aedric se postará o Finnovu Sarai. Aedric zemřel krátce předtím, než se měl se svým sourozencem, na kterého se tak těšil, znovu setkat: zabila ho vlastní statečnost, s níž při Válečných hrách bránil svou letku. Druhý rok tedy znamenal nové pravomoci včetně toho, že mohl konečně – po roce, který se proto táhl ještě o něco dýl – napsat Sarai, ale zrovna tak nutnost dostát slibu.


sae

Saevlinntuirenn - zkráceně Sae - zřejmě patří mezi ty vzácné případy, kdy by bylo výrazně snazší vyjít s drakem než s jeho jezdcem, jen kdyby bylo v moci ostatních s ní komunikovat. (A je dost možné, že v takovém případě by mnozí preferovali domluvu raději s ní než s Finnem.)Tato bezmála třináctimetrová hnědá dračice se totiž vyznačuje uvolněnou, klidnou povahou a absencí tendence se nechávat vyprovokovat ke zbytečným sporům či je pro svou radost vyvolávat. Jejím cílem není hrát jakékoliv mentální hry, povyšovat se nebo se pokoušet vynikat nad všemi ostatními svou velikostí, svou hrůzostrašností, svou výhružností. Celý její život se točí tak akorát kolem touhy jednoduše být - a být v co největším pohodlí a klidu, být v co největší životní spokojenosti.
Nakrmená, sluníčkem vyhřátá, větrem ošlehaná. (Do stejné míry, jako se sama různým hrám a konfliktům vyhýbá, však zároveň nemá ráda, pokud se je na ni někdo snaží aplikovat. Na to je příliš hrdá a uchovává si své hranice.)
Hnědý mečoocasý || 2. kategorie - 12,6 metru || Samice
Skutečnost, že jí to externí faktory nedovolují a že cítí povinnost bránit svůj domov, je věc druhá, které se vzhledem ke svému ochranitelskému smyslu rychle přizpůsobila. Právě v její adaptabilitě, spojené mnohem víc s přirozenou bystrostí a rychlostí než s brutální silou, se skrývá její hlavní potenciál, jenž se na sobě rovněž snaží rozvíjet. O světě ani o boji nemá žádné iluze, stejně tak ani o tom, co musí pro bezpečí své i všech ostatních učinit. Válka vedená proti gryfům a jejich letcům i žal, který je s ní nutně spojený, z ní část její jemnosti vytloukly, takže i přes svou primární nekonfliktnost je Sae v boji spravedlivou, leč nekompromisní a nelítostnou válečníci, ochotnou učinit cokoliv, aby nenechala některého ze svých padnout. V tomto směru je tedy paličatě tvrdohlavá a vytrvalá, ochotná si za každou cenu jít za vytyčeným cílem. Přesně tato cílevědomá zaměřenost představuje první kvalitu, která ji váže k jejímu nynějšímu jezdci.
Navzdory mnohým rozdílům toho s Finnem totiž ještě o něco víc sdílí - ne na povrchu, ne okatě, ale dost možná v těch nejpodstatnějších rysech jejich povahy. Stejně jako její jezdec, i Sae má tendence si kovat hluboká pouta, založená na věrnosti a ochotě udělat pro toho druhého cokoliv, co bude potřeba. Se svými jezdci si pokaždé vytváří velmi silná spojení, což je dáno nejen její povahou, ale zrovna tak faktem, že hned její první jezdkyně s ní vydržela více jak patnáct let, než padla - po její smrti Sae truchlila hluboce a téměř ji sama nepřežila, vyhýbajíc se dalšímu rozřazování po dobré tři dekády, než ji přemohlo vědomí povinnosti a touha po dalším podobném vztahu. (Také toto tíhnutí k něčemu většímu, k něčemu důležitějšímu s Finnem sdílí.) Její druhý jezdec pak šanci k pořádnému rozletu ani nedostal vzhledem k tomu, že byl ve třetím roce svého výcviku zabit hloupou chybou - primánkou z jeho vlastní perutě, která nedokázala řádně ovládnout svůj signet - při bitvě letek. Bolest ze ztráty byla sice menší a ne skoro smrtící, Sae ji ale stejně cítila dlouho a hluboko, až jí to nutilo zpochybňovat svou další úlohu v po staletí trvající válce Navarry a Poromielu.
Nakonec se však rozhodla pojmout jezdce i po třetí, vybírajíc si někoho, v kom vnímala úplně stejný boj, jako se po celou dobu odehrává i v ní: někoho, kdo by byl mnohem radši někde úplně jinde, ale zároveň vzhledem ke své povaze nedokáže nic dělat polovičatě a ledabyle. Ne kvůli strachu ze smrti, ale protože si - prostě a jednoduše - nedokáže pomoct. S Finnem tak Sae nastoupila na matoucí cestu, v níž se potýká s nezvyklou odtažitostí a nelibostí svého jezdce, zatímco vnímá, že se mu dostává pod kůži čím dál tím hlouběji a že jeho chlad už dávno není tak pevný, jako tomu bylo v den rozřazení. Jejich pouto neustále sílí a upevňuje se, podpořeno tím, že s ní Finn i přes svou pomalu se bortící emoční nepřístupnost ochotně spolupracuje a snaží se učit novým věcem, jelikož jejich propojení bere pragmaticky jako fakt a cestu dračího jezdce za svou budoucnost. Jakýkoliv jiný drak by toto chování bral nejspíš jako drzost a pohrdání, jako urážku zasluhující smrt - v Sae naopak vzbuzuje pochopení a touhu mu ukázat, že všechno může být úplně jinak, spolu s živou zvědavostí, podpořenou hledáním způsobů, jak se přes jeho zdi nejlépe vlámat k tomu, co tuší uvnitř. Sae nikdy neměla ve zvyku ustoupit před jakoukoliv výzvou, zvláště pak tou, která vyžaduje něco víc než jen rychlá křídla a hrubou sílu. Cítí, že společně mohou být silní a že jejich pouto může být pevné, což je potenciál, který nehodlá promarnit. Vzhledem k osudu svých dvou předchozích jezdců je tak vůči Finnovi i silně ochranitelská, dávajíc na něj bděle pozor.

Finn si zpočátku ani neuvědomil, že je jeho signet vzácný – a to z toho prostého důvodu, že se jeho první manifestace omezila na předmět, konkrétně na zbraň, a nikoliv na biologickou hmotu. Asi měsíc po rozřazení to začalo s bezmyšlenkovitým hraním si s jednou z jeho nejstarších čepelí, již častým používáním hyzdilo několik vyrytých zoubků. (Pro někoho možný důvod ji vyměnit, nicméně pro Finna si tato dýka nese sentimentální hodnotu.) Ke svému překvapení ji mezi dvěma pohyby opravil, vyhladil – zcela logicky tehdy usoudil, že jeho signetem bude práce s kovy. Tohle přesvědčení mu vydrželo pár dní vzhledem k tomu, že své schopnosti cvičil především na dalších zbraních, což se neslo v relativně frustrujícím duchu vzhledem k tomu, že na nich dokázal pouze opravit drobné závady, případně zesílit nebo zeslabit jejich strukturu. Nedařilo se mu změnit jejich tvar, zakřivení, jakkoliv jinak je upravit, přestože palčivé jiskření ve své signetu – v hnědé barvě umístněném na pravé straně žeber – pociťoval skoro pořád i tehdy, když se ho nesnažil používat. Sae, na kterou byl v tomto období stále ještě protivný a odmítavý, ho nechala, aby na celou věc přišel sám. I to se mu nakonec povedlo náhodou, přestože indicii měl na svém těle přítomné celou dobu – jeho signet mu totiž podvědomě pomáhal léčit drobná zranění a modřiny, která utržil během soubojů na žíněnce, a ty tím pádem mizely rychleji. Podobnou rychlostí však znovu přibývali, takže Finn si všech těchto drobných změn na svém těle nevšímal. K uvědomění, že je něco jinak, mu nakonec dopomohl vyvrtnutý kotník, který mu měl komplikovat život přinejmenším několik dalších týdnů. Finn se namísto toho nejhoršího otoku zbavil přes noc a za tři dny už nedokázal poznat, že se mu vůbec něco stalo.
Jako sekundán už má víc než základní pochopení svých schopností, na nichž se navíc – jako na všem, co v Basgiathu dělá – snaží aktivně pracovat vzhledem k tomu, že si uvědomuje vzácnost svého signetu i jeho potenciální možnosti. Svou pozornost se snaží dělit jak na práci s organickou, tak anorganickou hmotou. V tuhle chvíli již dokáže bez problému vyléčit drobná zranění včetně lehkých zlomenin, ale poradí si i s většinou vážných zranění, pouze je to pro něj výrazně víc vyčerpávající. U sebe samého navíc provádí podvědomou regeneraci, takže vlastní zranění mu zůstávají jen krátkodobě. Člověka, kterého léčí, se musí dotknout, protože mu to jednak pomáhá se soustředit, jednak tím lépe dokáže krátkodobě absorbovat bolest svého pacienta a pomoci mu od ní – v tuhle chvíli však tyto věci činí už téměř instinktivně.
To podobné platí i o anorganické hmotě, na kterou se však v tuto chvíli celkově zaměřuje méně vzhledem k tomu, že zraněných je mezi jezdci vždycky dost, a jeho význam je tedy vnímán spíš v tomhle směru. Bez zaváhání a většího soustředění umí opravit různé materiály, pokud jsou přiloženy k sobě. Trochu problém mu dělají pevné, méně poddajné věci, totiž například kameny či kovy. V takovém případě jeho práce na dané věci může zanechat stopy a spoj není tak precizní, případně pevný.

-
Finn si ze svého života odnesl několik jizev: po bodnutí do ramene, které se zahojilo ošklivě a kousek nad klíční kostí mu vytváří nevzhledný suk kůže, po dlouhé řezné ráně na žebrech, přičemž tato jizva je částečně skryta jeho tetováním, od skelněných střepů má na boku sérii drobných jizviček. Od Sae však neobdržel ani jednu.
-
Má rád vyprávěné příběhy – zřejmě to někde hluboko v něm vzbuzuje vzpomínku na otce. Není však asi nutné dodávat, že něčeho takového si moc neužije – a už vůbec ne v Basgiathu.
-
Jako malý se učil tyrrštinu, nicméně smrtí otce byla tahle snaha utnuta a Finn si z jazyka už prakticky nic nepamatuje, jen občas ho při pohledu na runy zaškrábe na mozku pocit povědomosti.
-
Nemá hudební sluch a neumí zpívat. Obvykle se o to ani nepokouší – výjimkou jsou pouze ty momenty, kdy je opravdu, ale opravdu opilý.
-
V opilosti obecně jako by ztratil rozum, protože právě tehdy je ochotný zahodit svou racionalitu a udělat kdejakou hloupost, „jen aby to zkusil“ – zrovna tak je výřečnější.
-
Díky jeho vzhledu – zejména pak světlé pleti – ho obvykle na obyvatele Tyrrendoru neodhadují. Mnohem víc se v něm projevují geny jeho matky, jejíž oba rodiče pocházeli z Calldyru.
-
Má rád sladké. Sarai tuhle jeho slabost odhalila rychle a pravidelně mu sháněla – legální i nelegální cestou – různé dobroty.

bonusy
eventy
posty



Sunny









Všechny herní informace pocházejí z knižní předlohy Fourth Wing a Iron Flame od autorky Rebecca Yarros, které patří plná autorská práva. Z angličtiny bylo vše přepsáno a korektizováno adminy, kteří si tak přisvojují práva na vlastní text. NIC NEKOPÍRUJTE.
Všechny postavy a texty k nim napsané, jsou autorské právo hráčů.
Admin Tým: Arxi a Vixara
Poděkování: Rebecca Yarros, Artstation, pinterest, TStudio, Sloan, Esmeray Lilith, PlayGround
Stav hry: Aktivní || Spuštění: 19.7. 2024