
maiwen cathain


30.9. 579, Janos, Morraine, Navarra
3. křídlo, peruť drápu, 3. letka
fc
Charly Jordan



signet
Antištít
i don’t fear the storm. i am the storm. and the fire.
and the thing that bites in the dark.

Maiwen je jako oheň – nezkrotná, prudká, poháněná vlastním vnitřním spalujícím zápalem. Vždycky měla v sobě touhu po životě, po dobrodružství, po vítězství. Byla tou, která se smála nejhlasitěji, která pobízela ostatní do šílených soutěží, která nikdy neodmítla výzvu – protože prohrát bylo horší než smrt. A pak přišel Tìgh. Její divokost našla v něm zrcadlo, ale místo aby ji učinil silnější, začal ji měnit. Kde dříve byla soutěživost, teď je neklid. Kde dříve bylo nadšení, teď je hlad. Cítí, jak ji pohlcuje jeho temnota, jeho nespoutaná krvelačnost – a nejhorší na tom je, že si není jistá, jestli to vlastně vadí.
Je vychovaná větrem a lovem, dítě morraiských plání. Od dětství se učila číst ve větru, slyšet pohyb v trávě, tiše se plížit ke kořisti – a v tom všem našla něco, co ji naplňovalo. Milovala pocit napětí před útokem, tu sekundu, kdy rozhodovala mezi úspěchem a neúspěchem. Byla zrozená k tomu, aby lovila. Jen tehdy se cítila svobodná. Když se pohybovala krajinou jako stín, když cítila tlukot vlastního srdce, když se její prsty sevřely kolem loveckého nože – tehdy žila naplno. A právě v tom je ten problém. Jezdecký kvadrant nemá být jen o přežití. Má být o disciplíně, o strategii, o síle armády, ne jednotlivce. Jenže Maiwen se nikdy necítila jako součást něčeho většího – vždycky se spoléhala jen na sebe. Jak má teď bojovat po boku ostatních, když celý její instinkt křičí, že její cesta vede osamocenou stezkou lovce? Začíná si být až příliš podobná svému drakovi. Vztah mezi jezdcem a drakem by měl být vyvážený. Dva odlišné prvky, které se doplňují, které se učí jeden od druhého. Nebo si jsou vzájemně prodlouženou rukou. Ale Maiwen a Tìgh? Ti dva jsou si příliš podobní.Oba milují lov. Oba se vrhají do boje bez ohledu na následky. Oba mají v sobě žár, který nedokážou zkrotit. A místo aby ji vyvažoval, vtahuje ji Tìgh hlouběji do svého chaosu. Jeho nenasytnost se stala její vlastní. Cítí jeho hlad, jeho touhu rvát a trhat, jeho netrpělivost. Tìgh je pro ni požár, který nedokáže uhasit. Neustále ji dráždí, provokuje a testuje její trpělivost – ale to, co ji děsí nejvíc, není on. Je to fakt, že si ten chaos začíná užívat. Že když ji pohltí hněv, když jí adrenalin zaplaví žíly a když v souboji zapomene na všechno kromě okamžiku, cítí se živější než kdy dřív. Její boj s Tìghovou přítomností není jen o kontrole. Je o identitě. Byla vychována jako někdo, kdo se rozhoduje s chladnou hlavou, kdo plánuje, kdo vidí tři kroky dopředu. A teď? Teď se vrhá do situací bez přemýšlení. A i když se snaží sama sobě namluvit, že jí to vadí, někde hluboko uvnitř ví, že by už nikdy nechtěla jinak. Někdy nedokáže rozeznat, které myšlenky a emoce patří jemu a které jí. A to ji děsí. Protože jestli se jednou nechá pohltit úplně… bude ještě vůbec Maiwen? Dítětem morraiských plání?
Je o ní známo, že nerada prohrává. Nikdy nerada prohrávala. Soutěžení bylo pro ni odjakživa hnacím motorem – ve všem musela být nadprůměrná. Lepší než její sourozenci, lepší než ostatní z vesnice. Ne proto, aby ostatní ponížila, ale protože cítila, že se musí stále posouvat dál. Ať už to bylo lezení na skály, závody v běhu nebo lovecké výpravy, vždycky musela být první. I teď, navzdory svým vnitřním bojům, se v ní tahle část nevzdala. Když se s někým utká v boji, nepřipouští si jiný výsledek než vítězství. Když ji někdo vyprovokuje, neváhá odpovědět – někdy příliš prudce, někdy se smíchem, ale vždycky s cílem vyhrát. Jenže s Tìghem tahle soutěživost nabírá nový rozměr. Nejde už jen o hru. Teď je to otázka dominance. A ona si není jistá, kdo z nich dvou vlastně vede.Na první pohled je Maiwen živá, energická, soutěživá a odvážná. Směje se hlasitě, přijímá výzvy, provokuje ostatní, jako by neměla žádné starosti na světě. Neexistuje sázka, kterou by nepřijala, výzva, které by se nevzepřela. Její život byl vždycky o pohybu, o překonávání hranic, o tom, kdo se dokáže dostat dál, rychleji, výš. Nikdy si nedovolila stát na místě – stagnace byla horší než prohra. Ale uvnitř? Uvnitř se třese. Od chvíle, kdy se spojila s Tìghem, se něco změnilo. Nejen v jejich poutu, ale v ní samotné. Jako by její mysl už nepatřila jen jí. Jako by její myšlenky už nebyly její vlastní. Jeho neklid je i jejím neklidem. Jeho hněv jí pulsuje v žilách. Jeho hlad cítí ve svém žaludku. A ona neví, kde končí on a kde začíná ona. Kdysi dokázala myslet racionálně, plánovat dopředu, kontrolovat se. Teď se vrhá do soubojů bez přemýšlení, bez strategie, jen s instinktem dravce. Často si to uvědomí až ve chvíli, kdy se její pěsti zaryjí do těla protivníka, až se čepel roztančí v jiskrách dřív než se zbarví krví soupeře. Dřív nikdy nejednala jen z čiré zlosti – a teď je její nejčastějším společníkem.
Jestli existuje něco, co ji drží při smyslech, pak je to Niamh. Její mladší sestra, její zrcadlo z minulosti, její poslední spojení s životem, který se zdál být tak jednoduchý, než se vše změnilo. Maiwen ji vždycky chránila. Vždycky. Bylo to přirozené – tak, jako dýchala, jako lovila, jako se smála v západu slunce na pláních. Niamh byla ta, kterou nosila na zádech, když byla unavená. Ta, které držela ruku, když se bála. Ta, kterou učila napínat luk, tiše našlapovat v trávě a dýchat tak pomalu, aby se neprozradila před kořistí. Ale teď? Teď je Niamh skoro dospělá – a Maiwen se s tím nedokáže smířit. Ne proto, že by své sestře nevěřila. Niamh je silná, tvrdohlavá a odhodlaná, stejně jako ona. Ale právě proto. Protože vidí, jak ji jezdecký kvadrant mění. Protože vidí, co se stalo jí samotné. A bojí se, že to samé čeká i Niamh. Vidí ji cvičit, vidí ji bojovat, vidí v jejích očích stejnou hladovou touhu po výhře, jakou vidí v těch svých, když se podívá do zrcadla. A přestože by měla být pyšná, přestože by ji měla podporovat – něco uvnitř ní křičí, že tohle není správné. Že Niamh by neměla být součástí toho všeho. Že možná ani ona sama by neměla být součástí toho všeho. A právě to ji ničí. Maiwen byla vždycky ta, která znala odpovědi. Ta, která vedla. Ta, která nepochybovala. Ale teď? Teď je najednou plná otázek, na které nezná odpověď. A nejhorší na tom je, že se nemá koho zeptat. Nikdo jiný to nevidí. Nikdo jiný to necítí. Každý kolem ní se žene vpřed, slepě věří v systém, v jezdecký kvadrant, v cestu, která byla vybrána ještě dřív, než se vůbec narodila. A tak se poprvé v životě cítí sama. Poprvé neví, co dál. Poprvé se ptá sama sebe – co když se ztratila už dávno? A co když je příliš pozdě na to se vrátit?
Navzdory téhle proměně a vnitřním bojům existují věci, které ji stále ukotvují – záliby a dovednosti, které si přinesla ze svého starého života, ze svého domova na morraiských pláních. Jsou to její pilíře, její spojení s tím, kým bývala. Lov je jednou z těch věcí. Pro Maiwen není lov jen dovednost – je to umění, je to způsob života. Naučila se číst stopy, rozeznávat jemné pohyby v krajině, předvídat chování kořisti. Miluje ten pocit napětí, kdy se přikrčí v trávě, tichá jako stín, a sleduje svůj cíl, dokud nenastane ten správný moment. Lov ji vždy naplňoval pocitem kontroly – nad krajinou, nad situací, nad sebou. Dalším takovým pilířem je lukostřelba. Byl to první bojový um, který se naučila, a stále je to její nejoblíbenější disciplína. Střelba z luku vyžaduje preciznost, trpělivost a klid – tři věci, které jí Tìghova divokost začíná brát. Kdysi dokázala napnout tětivu a vystřelit s absolutní jistotou, že zasáhne cíl. Teď jí ruka občas cukne. Střílí rychleji, méně soustředěně, a to ji štve. Protože kdysi byla dokonalá – a teď vidí, jak se ta dokonalost hroutí. Také osvojila pohyb, který je rychlý, lehký a přesný. Vyrostla v krajině, kde přežití závisí na schopnosti být rychlejší než predátor – nebo kořist. Lezení, balancování, tiše našlapovat tam, kde by jiní zanechali stopy – tohle všechno je její přirozeností. Nejvolnější se cítí tehdy, když šplhá po skalách nebo se pohybuje po větvích stromů. A právě tady, v těchto okamžicích, se ještě dokáže na chvíli vzdálit od Tìghova vlivu. Dlouhé meče a těžké zbraně nikdy nebyly její parketou. Je příliš malá, příliš rychlá, aby bojovala silou. Zato krátké meče, nože a dýky jsou prodloužením její paže – jsou rychlé, smrtící, diskrétní. Nosí je všude. Jeden má v botě, další v rukávu, další u pasu – nikdo nikdy přesně neví, kolik jich vlastně má. Tohle je její způsob boje – nečekaný, přímý, smrtící. Co je však pro ostatní překvapením, je její talent vyprávět příběhy. Maiwen není diplomatka, její slova nemají uhlazenost ani přetvářku, ale když začne mluvit, všichni poslouchají. Příběhy z ní vycházejí přirozeně – živé, plné emocí, s dokonalým načasováním. Vyprávění je pro ni způsobem, jak si připomenout, kým byla, a jak se propojit s ostatními, kteří jí občas připadají vzdálení. A nakonec je tu její nezlomná soutěživost. Nikdy neodmítne sázku nebo výzvu – ať už jde o závod, házení noži na cíl, nebo něco mnohem šílenějšího. Vždycky musí být nejlepší. Protože výhra jí dává pocit kontroly – a kontrola jí připomíná, že je stále ještě sama sebou.
Za maskou divoké jezdkyně, která se směje, i když jde všechno do háje, se skrývá Maiwenina křehká stránka. Její největší strachy ji pronásledují, i když si je sama nechce připustit. Strach ze ztráty kontroly ji tíží jako kámen. Nejde o Tìgha. Nejde o draky. Jde o ni samotnou. Bojí se, že jednoho dne přestane přemýšlet úplně. Že jednoho dne podlehne divokosti, která ji zevnitř rozežírá. A že jednou zjistí, že už není Maiwen – ale jen Tìgh v lidské podobě. Podobně ji ochromuje klaustrofobie. Narodila se na pláních, kde se nebe zdá nekonečné. Když ji zavřou do malé místnosti, když ji omezí prostor kolem ní, propadá panice. Potřebuje cítit vítr na kůži, potřebuje prostor, volnost, svobodu. Jinak má pocit, že se udusí. Její největší tajný strach je však strach z vlastního selhání. Nikdy si to nepřipustila, ale hluboko uvnitř cítí, že není tak dobrá, jak by měla být. Že není dost disciplinovaná. Dost chytrá. Dost silná. A že jednou zklame ty, kteří v ní věří – hlavně Niamh. Protože pokud zklame svou sestru, pokud ji svede na špatnou cestu, to by si nikdy neodpustila.

Maiwen Cathain se narodila 30. září roku 579 ve vesnici Janos na Morraiských pláních, uprostřed Navarry. Život na těchto drsných pláních nebyl nikdy snadný. Země tu byla otevřená, bičovaná větry, s krajinou protkanou vysokou trávou, kde se každý krok mohl stát bojem o přežití. Morraiské pláně byly kruté i krásné, a právě tahle divokost formovala rodinu Cathainů po generace – učila je lovit, bojovat, a především přežít. Maiwen vyrůstala v rodině, která měla vždy jasno v tom, co znamená síla, čest a povinnost. Maiwen vyrůstala v rodině, která měla vždy jasno v tom, co znamená síla, čest a povinnost. Tradice spojené s Basgiathskou válečnou akademií nebyly zakořeněné po generace, ale začaly s prvním odvážným krokem jejího nejstaršího sourozence, Ciarana. Ciaran Cathain byl první z rodiny, kdo opustil Janos, aby se stal jezdcem. Bylo to rozhodnutí, které změnilo osud celé rodiny – a nejen jí. Ciaran se stal symbolem hrdosti vesnice, důkazem, že i děti z Morraiských plání se mohou prosadit mezi nejlepšími. Ciaranovi sourozenci se nechali inspirovat – nebo možná svázat očekáváním, která jeho úspěch přinesl. Každý další Cathain se vydal v jeho stopách. Po něm odešla Aoife, poté dvojčata Aodhan a Eamon, následovaná mírnější, ale odhodlanou Orlaith. Jedinou výjimkou byla Aisling, třetí nejstarší, která na rozdíl od ostatních zůstala v Janosu a zvolila život farmářky a léčitelky. Aisling vždy říkala, že její místo je u rodiny, na půdě, která Cathainy uživila, zatímco ostatní odcházeli za slávou a nebezpečím.
Maiwen vzhlížela ke svým sourozencům s obdivem. Ciaran byl prvním hrdinou jejího dětství. Vždycky se zdálo, že všechno zvládne – a když se po několika letech objevil v Janosu jako jezdec, se svým impozantním hnědým drakem, stal se doslova živoucí legendou. Zbytek rodiny ho s nadšením přivítal, vesnice ho oslavovala, a Maiwen, tehdy sotva šestiletá, věřila, že nic nemůže být vznešenější poslání než stát se jezdcem. Ale zatímco Ciaranův návrat byl triumfální, další setkání s jejími sourozenci už taková nebyla. Ciaran byl brzy přeložen na pevnost v horách na severu Navarry, kde měl chránit obchodní stezky před útoky gryfů. Aoife, její milovaná starší sestra, se ukázala pouze jednou po ukončení akademie, a to jen na několik hodin. Říkala, že její jednotka byla nasazena ve válce na jižních hranicích, a její úsměv, ačkoliv stále laskavý, byl těžší než dřív. A pak přišla smrt. Aodhan a Eamon, divoká dvojčata, která vždycky soupeřila ve všem – od lovu přes souboje až po to, kdo do sebe zvládne dostat víc piva na vesnických oslavách – odešli na Basgiath zároveň. Jen Eamon se však vrátil živý. Aodhan zahynul během výcviku, když se jeho drak zřítil při letu v bouři. Pro Maiwen to bylo poprvé, kdy se setkala s tím, že jezdecký kvadrant nepřináší jen hrdinství, ale i tragédii. Vidět Eamona, jak se vrací bez svého bratra, s tváří zbrázděnou bolestí, byl okamžik, kdy začala chápat, že cesta jezdců není jen o slávě, ale o neustálém nebezpečí. A stejně, i přes smrt a odloučení, pokračovala tradice dál. Orlaith dokončila akademii, ale padla při obraně jedné z hraničních pevností během útoku gryfů. Zůstala jen Aisling – tichý hlas rozumu v rodině, která obětovala tolik.
Jako předposlední dítě ve velké rodině měla Maiwen specifickou pozici. Starší sourozenci byli hrdinové, kteří odcházeli, zatímco její mladší sestra Niamh byla tou, o kterou se Maiwen starala, když ostatní opouštěli rodinu. Mezi ní a Niamh se vytvořilo zvláštní pouto – pouto, které nahradilo mezery, jež zůstávaly po odchodech ostatních. Aoife byla Maiweninou inspirací. Nejen proto, že byla skvělá jezdkyně, ale protože nikdy nezapomněla být laskavá. I když se stala vojákem, vždy si našla čas, aby Maiwen napsala krátký dopis nebo jí poslala malý dárek – šňůrku z medvědího drápu, zub, který prý patřil gryfovi, nebo jednoduchou kovovou sponu do vlasů. Aoife byla ta, kterou chtěla následovat. S každým odchodem si však Maiwen začala uvědomovat, že jezdecký kvadrant není jen otázkou cti. Byl to život plný odloučení a nebezpečí. Sourozenci, kteří se z akademie vraceli, byli vždy jiní – zocelení, ano, ale i uzavření, vzdálení. Když se s nimi setkávala během krátkých okamžiků po jejich nasazení, připadala si, jako by ztrácela kousek z nich, stejně jako oni ztráceli kousek sebe. A pak tu byla Niamh. Maiwen ji milovala nade vše a měla k ní téměř mateřský vztah. I když věděla, že jezdecký kvadrant bude jejich osudem, něco uvnitř ní křičelo, že tahle cesta není pro každého. Chtěla být pro Niamh příkladem – ale nechtěla, aby její sestra jednou zažila bolest ztráty tak, jak ji zažila ona.
my teacher said survival wasn’t a game. so i made it a competition instead
Maiwenina cesta k bojovým dovednostem nezačala na akademii, ale mnohem dříve – na rovině, kde se každý musel naučit přežít, jinak mu příroda ukázala svou nemilosrdnou tvář. Tradičním mistrem dovedností se zbraněmi byl ve vesnici Turlough, starší lovec a válečník, který zůstal v Janosu, když ostatní bojovníci odešli sloužit jezdeckému kvadrantu. Byl tichý, autoritativní a málokdy chválil. Maiwen ho nejdříve nesnášela. Jeho přísnost, neochota ji chválit ani jedním slovem, jeho nekompromisní požadavky – to vše v ní zpočátku vyvolávalo vzdor. Ale postupně si uvědomila, že právě díky němu se zlepšuje rychleji, než by kdy čekala. Turlough ji naučil střílet z luku, ovládat nože a především myslet jako bojovník i jako lovec. Lukostřelba pro Maiwen nebyla jen zbraní, ale téměř uměním. V pláních, kde lovec mohl kořist spatřit na velkou vzdálenost, byl luk ideální volbou. Naučila se nejen trefovat cíl, ale být tichá, plížit se krajinou, stát se neviditelnou. Turlough často říkal: „Nestačí, aby tvůj šíp byl rychlejší než kořist. Ty sama musíš být rychlejší, než tě dokáže spatřit.“ Tahle slova se stala její mantrou. Dokázala zasáhnout pohyblivý cíl z velké vzdálenosti a při soutěžích v Janosu neměla mezi svými vrstevníky konkurenci. Když jí Alconci vyzývali k zápasům v lukostřelbě, často si dávala vlastní handicap – třeba střílet jen levou rukou – jen proto, aby dokázala, že je porazí, i když to pro ni nebude snadné.
Nože a dýky byly jiný příběh. Zatímco lukostřelba vyžadovala klid a přesnost, nože byly o rychlosti, dravosti a odvaze přiblížit se k nepříteli na dosah ruky. Turlough ji učil nejen házet noži, ale i bojovat v těsném kontaktu. „Nůž je zbraň přežití,“ říkal jí vždy. „Meč ti může být k ničemu, když budeš v lese obklopená kořistí, ale nožem si zachráníš krk.“ Maiwen si brzy oblíbila rychlost a praktičnost nožů. Naučila se jich nosit víc najednou – skryté v botách, za pasem nebo na předloktí. Turlough ji trénoval i v improvizaci – jak zaútočit, když ztratí zbraň, nebo jak využít i obyčejné předměty jako účinný nástroj. Tento přístup ji naučil vynalézavosti a pružnosti v boji, což později považovala za jednu z nejcennějších lekcí, které od něj dostala.
Když Maiwen zvládla základy, její dovednosti se staly neocenitelnou součástí jejího života, ale nepatřily jen jí. Niamh, její mladší sestra, byla její žákyní. Maiwen si vzala za cíl naučit ji všechno, co sama uměla – nejen proto, aby ji připravila na nebezpečí, která čekala každého v Janosu, ale i proto, aby jí pomohla cítit se silná a připravená. Výuka Niamh byla jedním z mála okamžiků, kdy se Maiwen chovala jemně. „Když střílíš z luku, dýchej jako vítr,“ říkávala jí. „Pohni se s ním, ne proti němu.“ Niamh nebyla tak soutěživá jako Maiwen, ale rychle se učila. A i když nebyla tak agresivní, měla trpělivost a přesnost, kterou Maiwen vždy obdivovala. Trénink nožů byl jiný příběh. Niamh se do těsného boje vrhala opatrně, zatímco Maiwen ji tlačila ke zdi, aby vyvolala reakci. „Tohle není hra,“ křičela na ni, když Niamh zaváhala. „Když budeš váhat, nepřežiješ.“ Přestože byla tvrdá, chtěla, aby Niamh byla připravená. A i když se jejich trénink někdy měnil v ostrou hádku, obě věděly, že to Maiwen dělá jen proto, že jí na Niamh záleželo.
Život v Janosu byl těžký, a každý musel přiložit ruku k dílu. Maiwen byla neklidná a impulzivní, ale nikdy nebyla líná. Když nebyla na lovu nebo netrénovala s Turloughem, pomáhala vesnici tak, jak mohla. Nosila vodu z řeky, pomáhala opravovat chatrče po bouřích, nebo strážila ovce a dobytek na otevřených pláních, kde hrozil útok predátorů. Byla však nejšťastnější, když mohla být užitečná v obraně vesnice. Jako teenager často hlídkovala kolem Janosu, spolu s ostatními mladými lovci, aby varovala vesničany před blížícími se predátory nebo cizími útočníky. Její ostříží zrak a rychlost se staly cennými přednostmi, a přestože občas přeháněla svůj smysl pro dramatičnost, vesničané jí důvěřovali. Soutěžení mezi Janosem a Alconem bylo více než jen dětskou zábavou. Rivalita mezi vesnicemi byla téměř povinností – a Maiwen byla jednou z jejích nejzuřivějších bojovnic. Zápasy v lukostřelbě, závody přes pláně, zápasy v boji s noži – všechno to bylo důležité. Pro Maiwen nebyly tyto soutěže jen o cti její vesnice, ale i o jejím vlastním místě mezi vrstevníky. Když porazila kluka z Alconu v lukostřelbě, jeho vesničané to zlehčovali jako náhodu. Takže ho vyzvala podruhé – a pak potřetí. Každá výhra byla jako potvrzení, že Janos je silnější, že její dovednosti něco znamenají. Jednoho dne, když bylo Maiwen patnáct, se účastnila zápasu v boji noži proti o dva roky staršímu klukovi z Alconu jménem Callan. Callan byl zkušený bojovník, větší a silnější než Maiwen. Ale ona byla rychlejší. Zápas skončil dřív, než Callan pochopil, co se stalo – Maiwen mu podrazila nohy a přiložila mu nůž k hrdlu, než se vůbec stihl zvednout. To byl okamžik, kdy si získala respekt nejen svého týmu, ale i Alconců, kteří od té doby uznávali, že s ní není radno si zahrávat.
don’t look down, don’t look back, and if you hear screaming… just keep walking
Vstup do jezdeckého kvadrantu pro Maiwen nikdy nebyl otázkou volby – alespoň ne na první pohled. Všechny cesty vedly k Basgiathské válečné akademii. Její starší sourozenci – od Ciarana, který tu tradici započal, přes Aoife, Aodhana a Eamona až po Orlaith – vybudovali obraz rodiny Cathain jako jezdců draků, válečníků a ochránců Navarry. Když dospívala, věděla, že se od ní očekává, že tento odkaz ponese dál. Byla tu však i část ní, která to chtěla – ale ne kvůli rodině. Chtěla cítit ten adrenalin, chtěla být mezi elitou, chtěla se stát někým, koho bude svět respektovat. Už od dětství vnímala, že v jezdeckém kvadrantu se oddělují ti, kteří přežijí, od těch, kteří to nedokážou. A Maiwen neměla v úmyslu být na té špatné straně. Bylo to osobní. Bylo to o důkazu, že je dost silná.
V den, kdy poprvé vkročila na Basgiathskou válečnou akademii, byla Maiwen klidná – možná až příliš. Lávka, která oddělovala kvadrant jezdců od zbytku světa, jí nebyla cizí. Už jako dítě slýchala příběhy o tom, jak je to první a nejjednodušší zkouška, kterou musí každý přežít, než se stane jezdcem. Věděla, že tam už mnoho jejích sourozenců přišlo o spolužáky – a někteří tam ztratili přátele. Ale být na lávce sama, na vlastní kůži pocítit, jak nohy balancují nad téměř jistou smrtí, bylo něco úplně jiného. Z Janosu dorazilo ten rok sedm kadetů, včetně ní. Šest mladých tváří, z nichž někteří měli odhodlaný výraz, jiní zoufale přemýšleli, zda vůbec vkročí na lávku. Maiwen byla mezi nimi jediná, kdo stál naprosto klidně. Ne proto, že by neměla strach – ale protože strach na takovém místě nic neznamenal. Viděla ho v jejich očích, cítila ho v jejich pohybech, v roztřesených rukou, které si třeli, jako by to mohlo pomoci. V koutku mysli si uvědomila, že ne všichni tu cestu přežijí. A měla pravdu. První dva kadeti, kteří se odvážili, byli dost šikovní. Balancovali opatrně, ruce roztažené pro lepší stabilitu, kroky váhavé, ale jisté. Sledovala je, dokud nezmizeli na druhé straně. Poté udělala krok vpřed – jistý, sebevědomý. Dovolila si nedívat se dolů – ne proto, že by se bála výšek, ale protože pohled do propasti nikdy nic nevyřešil. Když byla v polovině cesty, slyšela za sebou zvuk křiku. Kadet, který vstoupil na lávku po ní, ztratil rovnováhu. Následoval pád a dusivé ticho. Neotočila se. Ne že by necítila lítost, ale na lávce bylo místo jen pro ty, kdo si zasloužili přežít. Její vlastní přežití záviselo na tom, že se soustředí – ne na těch, co padli, ale na tom, co ji čeká. Když vkročila na půdu jezdeckého kvadrantu, necítila triumf ani hrdost, jak by čekala. Byl to vztek, co ji zaplavilo. Hněv na zbytečná úmrtí, na systém, který bral lidské životy, než měli vůbec šanci ukázat, čeho jsou schopní. Ale vztek si nechala pro sebe. Věděla, že ztratit život před začátkem výcviku bylo zbytečné – ale přežít bylo jedinou možností.
the gauntlet teaches you two things:
resilience and which bones hurt the most when they break
Basgiathská válečná akademie byla všechno, co jí slibovali – a ještě víc. Byla surová, brutální a nemilosrdná. Hned od prvního dne bylo jasné, že každý kadet je nepřítelem. Nikdo nevěřil nikomu, a každý pohled mohl znamenat výzvu. Maiwen se okamžitě dostala do módu přežití. Věděla, že slabost tu nemá místo – a stejně tak nepromyšlené jednání. První měsíc v jezdeckém kvadrantu byl utrpením. Výzvy nebyly jen o tom, ukázat sílu – byly o tom vybudovat si reputaci, zastrašit ostatní a dokázat, že si zaslouží přežít. Pro mladou kadetku nebyla fyzická stránka to nejtěžší. Bylo to emocionální napětí – ten pocit, že každé zaváhání může být poslední. Jednoho dne, během první bojové zkoušky, ji vyzval jeden z kadetů. Byl o hlavu vyšší, svalnatý a očividně zkušenější. V jeho očích byl chladný výpočet – myslel si, že ji snadno porazí. Maiwen si však rychle uvědomila, že na jeho velikosti nezáleží. Byla rychlejší, preciznější – a co bylo nejdůležitější, neměla žádné zábrany. S nožem v ruce se prohnula kolem jeho výpadu a zasáhla ho do kolene jediným ostrým řezem. Nezabila ho, ale ponížila ho – což bylo horší. Po tomto střetu už nikdo nepochyboval, že Maiwen není slabá. Každý věděl, že si bere rychlost a ostré nože jako své zbraně.
Nejtěžší výzvou však nebyly souboje s ostatními kadety, ani nervy drásající pohledy draků při Prezentaci, jak si myslela. Ne, nejkrutější část výcviku byla Gauntlet. Překážková dráha navržená tak, aby prověřila nejen fyzickou odolnost, ale také rychlost, strategické myšlení a schopnost zvládat extrémní tlak, byla tou nejbrutálnější zkouškou, jakou si dokázala představit. Když Maiwen poprvé stanula na startu Gauntletu, byla si jistá, že to zvládne. Byla rychlá. Byla vynalézavá. Vždyť celé její dětství v její domovině bylo jedním velkým tréninkem, kde musela využívat svůj důvtip a obratnost, aby přežila. Ale jakmile se ozvalo startovní znamení, pochopila, že Gauntlet je něco úplně jiného. Byla to dráha smrti. Rozhodně se nedala zvládnout na první pokus. Každý pád, každá chyba byla lekcí, jak překážky zvládnout efektivněji. Vlastní nepozornost ji stála zlomený kotník, jindy si narazila bok tak silně, že si myslela, jak má zlomená žebra. Návštěvy u Napravovače byly prakticky na denním pořádku. Každý další pokus byl výzvou nejen pro její tělo, ale i mysl. Bolest byla všudypřítomná, ale zároveň ji hnala dál. Viděla kadety, kteří dráhu vzdávali, omdlévali nebo ji nedokončili a vydali se vstříc Malekovi. To v ní probudilo neústupnou touhu – ne být nejlepší, ale přežít. Po nesčetných pokusech, kdy poznala dno svých sil, se konečně zlepšila. Naučila se číst pohyby rotující klády, správně načasovat skoky i pohyby vratkých, vibrujících železných sloupů. Její rychlost přestala být jedinou zbraní – nyní ji kombinovala s trpělivostí a strategií. Když v daný den překonala závěrečnou překážku, byla vyčerpaná, pohmožděná a zraněná, ale cítila triumf. Nebyla první, ale patřila k těm, kdo dráhu dokončili bez zaváhání.
stared death in the face today. death stared back. i think we’re dating now
Prezentace přišla rychleji, než si Maiwen dokázala připustit. Byla připravená – nebo si to alespoň říkala. Dny strávené tréninkem, bolestí a nekonečným dokazováním vlastní hodnoty ji měly zocelit, ale něco v ní stále nedokázalo utišit neklid. Tohle nebyla jen další zkouška. Tohle byl okamžik, který měl rozhodnout o tom, jestli bude mít šanci žít – a nejen přežívat. Spolu s ostatními kadety kráčela k rozlehlé louce, která se táhla až k obzoru. Každý z draků byl větší a hrozivější než ten předchozí, a každý z nich vypadal, jako by ho vytesala samotná příroda, aby zosobnil ničivou sílu světa. Byla odhodlaná neprojevit strach. Strach byl slabost. A slabost znamenala smrt. Pevně sevřela ruce v pěst, aby zastavila chvění, které by ji mohlo prozradit, a zvedla bradu, když vstoupila na louku. Cítila pohledy draků – ty pronikavé, vševědoucí oči, které ji hodnotily s každým krokem. Někteří ji ignorovali úplně, jiní se na ni dívali s nezájmem, jako by byla pod jejich úroveň. A pak ho uviděla. Na široké louce plné draků a kadetů zaujal své místo rudý kolos, který působil, jako by jeho tělo vykoval sám oheň. Stál uprostřed cesty, obklopen prázdným prostorem, který si nárokoval – prostor, do něhož si nikdo netroufal vstoupit. Jeho šupiny zářily jako roztavený kov, oči planuly žárem tak intenzivním, že bylo téměř nemožné se do nich dívat déle než pár vteřin. Kyjoocasý drak, jehož mohutné tělo vypadalo, že by mohlo srazit zem pod nohama jediným pohybem. Nikdo se neodvažoval přiblížit. Kolem něj leželo několik kouřících pozůstatků toho, co mohli být kadeti, kteří se pokusili oslovit špatného draka – spálené zčernalé fleky popele byly varováním pro ostatní. Maiwen sledovala, jak drak znovu a znovu doráží na jiné draky, kteří se k němu pokusili přiblížit. Jedno rychlé švihnutí jeho mohutného kyjovitého ocasu stačilo, aby se stáhli – a pokud ne, následoval výpad ostrých drápů nebo proud ohně.
Nebyla si jistá, proč to dělal. Možná to bylo jeho teritorium. Možná jen testoval ostatní. Možná – a to ji znepokojovalo nejvíc – se prostě bavil. Kadeti, kteří se odvážili překročit jeho hranici, byli okamžitě ztrestáni. Jedna dívka se pokusila projít kolem něj a udržet si odstup, ale i to se mu nelíbilo – aniž by na ni pořádně pohlédl, poslal proti ní vlnu ohně, která ji smetla na zem. Další chlapec se pokusil chytře oběhnout jeho bok, ale byl sražen ocasem dřív, než si uvědomil svou chybu. Maiwen to sledovala s napětím. Nebyla hloupá – věděla, že někteří kadeti prostě draka naštvali. Dívka zřejmě ukázala slabost, pohybovala se příliš opatrně, což mohl vnímat jako urážku. Chlapec možná vypadal příliš ambiciózně – a jeho chytrá strategie draka zjevně nepobavila. Tohle nebyl jen test síly. Byl to i test vnímání. A přesto, když na něj Maiwen pohlédla, její tělo ztuhlo. Každá část jejího instinktu jí říkala, aby se stáhla. Měla pocit, jako by ji drak doslova drtil pohledem, i když si jí nevšímal. Přesto nedokázala odvrátit oči, jen je měla upřené na jeho mohutné tělo. Najednou se otočil přímo k ní. Jeho pohled byl spalující, temný a nebezpečný. Každý krok, kterým se přibližoval, otřásal zemí pod jejíma nohama. Chtěla udělat krok vpřed, dokázat, že se ho nebojí – ale jeho oči ji přimrazily na místě. A pak se stalo něco, co ji překvapilo. Skoro jako by ji měřil pohledem, jako by hodnotil, jestli stojí za jeho čas. Po několik dlouhých sekund se ani jeden z nich nepohnul. A pak, náhle a bez varování, drak odvrátil hlavu. Pomalu, téměř lhostejně, ji ignoroval – jako by říkal: Zatím ne. Maiwen se zhluboka nadechla, uvědomila si, že celou dobu zadržovala dech. Její ruce se třásly, nohy ji sotva nesly. Ale v očích jí hořel vzdor. Možná ji dnes ignoroval, ale ona věděla, že to nebylo odmítnutí. Když Prezentace skončila, cítila se vyčerpaná, jak nikdy předtím. Její tělo bylo těžké, hlava jí třeštila a každá buňka v ní křičela, že chce zmizet. Ale odmítla si to připustit. Tohle nebyl konec. To byl jen začátek.
turns out, flying on a dragon is less majestic and more ‘hold on or die screaming
Druhý den přišel čas Rozřazení. Maiwen věděla, že dnes se rozhodne o jejím osudu. Zatímco včerejší Prezentace byla o tom, aby ji draci viděli a ohodnotili, dnešek byl o boji – nejen o přízeň draka, ale i o přežití. Rozřazení nebyla jen zkouška odvahy, byla to brutální aréna, kde se neúspěch neodpouštěl. Louka, která se táhla před kadety, byla tichá a napjatá. Draci, kteří se zde pro dnešní den shromáždili, nebyli ani zdaleka poklidní. Někteří stáli nehybně, jejich oči sledovaly každý pohyb, hodnotily a vyčkávaly. Jiní netrpělivě přecházeli sem a tam, jejich těžké kroky otřásaly zemí, zatímco se otáčeli na kadety, kteří se pokusili přiblížit příliš blízko. Všude kolem visel pach síry, zpocených těl a kovu. Sama se pohybovala pomalu, obezřetně. Louka nebyla místem klidu – byla to bojiště. Kadeti mezi sebou bojovali o pozici, o šanci oslovit draka, kterého si vyhlédli. Bylo běžné, že jeden kadet srazil druhého k zemi, aby ho zdržel, nebo že se dvojice chopila zbraní a doslova se vyřadila ze hry v krvavém souboji.
Jeden z kadetů – vysoký mladík s vypracovanou postavou a širokou dýkou – srazil jiného na zem jedním brutálním úderem. Jeho oběť zůstala ležet v trávě, neschopná vstát, zatímco útočník zamířil k nejbližšímu drakovi, který však okamžitě zasyčel a vyšlehl plamen. Kadet padl na kolena, včas se zakryl, ale z jeho křiku bylo jasné, že plamen mu spálil část tváře. Maiwen se snažila vyhnout přímému konfliktu. Držela se stranou, sledovala draky i ostatní kadety. Její oči hledaly jediného draka – toho, který jí včera propálil pohledem duši. Měla pocit, že jestli tu někdo patří jí, je to on. Ale draka zatím nikde neviděla.P rávě když se začala posouvat dál, ucítila, jak ji zezadu někdo prudce udeřil do zad. Byla to rána, která ji srazila k zemi. Otočila se v trávě právě včas, aby spatřila vysokého, rozložitého kadeta, jehož tvář byla pokryta potem a hněvem. V ruce držel krátkou sekeru a jeho úsměv byl plný pohrdání. „Užij si výhled ze země,“ pronesl posměšně, než se rozmáchl, aby zasadil další úder. Ihned se odkulila stranou, a tak unikla smrtícímu úderu sekery, která se zaryla do hlíny vedle ní. Sáhla po svém noži, rychle vyskočila na nohy a zaujala obranný postoj. Její protivník byl masivní – větší než ona, silnější, ale zjevně spoléhající na hrubou sílu místo rychlosti. „Co je? Nemáš nic chytrého, co bys řekla?“ zasmál se, zatímco se připravoval k dalšímu výpadu. Věděla, že pokud se nechá zatlačit, nemá šanci. Musí být rychlá. Musí být nemilosrdná. Když se kadet znovu rozmáchl, místo úskoku se vrhla vpřed. Blíž k němu, blíž k nebezpečí – tak, aby jeho zbraň byla k ničemu. Její nůž se zaleskl ve vzduchu a jediným rychlým pohybem přejela čepelí po jeho předloktí. Kůže praskla, krev vytryskla a on zavrčel bolestí, zatímco sekera s hlasitým žuchnutím dopadla na zem. Ale nebyl slabý. Přestože se mu paže třásla bolestí, natáhl se po ní a sevřel jí předloktí jako svěrák. Prudce jí zkroutil ruku, až Maiwen s výkřikem upustila svůj nůž. Jeho pěst pak zasáhla její hlavu – tvrdě, přesně, přímo do spánku. Svět kolem ní se zatočil, tělo ji neposlouchalo, když zavrávorala a padla na kolena. Cítila, jak jí ztěžkl dech, ale věděla, že pokud se nevzpamatuje, zemře. On ji nezabije jen proto, aby měl výhodu – on ji zabije, protože chce.
Nebyla z těch, co se vzdávají. Když zvedl sekeru, aby ji dorazil, prudce vykopla, zasáhla jeho koleno a přinutila ho klopýtnout. Její instinkty převzaly kontrolu. Vrhla se po svém noži, a ještě než se postavila na nohy, vedla první výpad. Čepel pronikla jeho břichem. Jeho překvapený výkřik ji na moment zarazil. Ztuhla, neschopná pohnout rukou, která stále svírala rukojeť nože. Její vlastní dech byl přerývaný, zatímco on couvl o krok, pokusil se ji udeřit, ale z jeho pohybu zmizela síla. „Ty…“ zachroptěl, ale ona ho nepustila ke slovu. Jeho oči, které jí chvíli připomínaly vítěze, teď zračily strach. Strach, který ji podivně uklidnil. Znovu se pohnula – tentokrát ne s rozvahou, ale s divokým, impulsivním hněvem, který jí proudil žilami. Vytrhla nůž z jeho těla a zabořila ho hlouběji – tentokrát do jeho krku. Krev vytryskla v prudké vlně a dopadla na její tvář, ruce, i na zem pod nimi. Cítila, jak ji potřísnila, horká a lepkavá, ale na tom nezáleželo. Sledovala, jak jeho tělo klesá k zemi, jak jeho oči ztrácí všechnu jiskru života. Stála tam, nad jeho tělem, s nožem stále sevřeným v ruce. Hrudník se jí prudce zvedal, hlava jí třeštila, ale něco hluboko v ní bylo... klidné. Na louce kolem sebe slyšela křik, výkřiky bolesti a zoufalství, ale její mysl se zúžila jen na ten okamžik. Podívala se dolů na svého soupeře, který tam teď ležel nehybně, a na krátký okamžik ji zasáhl podivný pocit prázdnoty. Nechtěla ho zabít. Nebo možná ano – možná to bylo nutné. „Užij si výhled ze země,“ zašeptala tichým hlasem, který se ztratil ve vřavě kolem.
Nezastavila se. Nemohla. Louka byla bojištěm a její místo nebylo na jednom těle. Její nůž se třpytil rudě, když vykročila dál. Krok za krokem pokračovala k jedinému cíli, který teď v její hlavě existoval – rudému drakovi uprostřed louky, jehož pohled ji sledoval se zvláštní směsí zvědavosti a očekávání. Rudý drak stál uprostřed louky, jako by mu patřila celá Navarra, ne jen tohle místo. Jeho mohutné tělo bylo pokryté šupinami, které připomínaly roztavený kov, a s každým pohybem zářily v rudých tónech. Ocas, zakončený hrozivým kyjem, se pomalu zvedal a klesal, jako by varoval všechny, kdo by se k němu chtěli přiblížit. Okolí bylo plné důkazů o jeho hněvu – zranění a mrtví kadeti, spálená tráva, rozšlapaná země. Drak byl nepohnutelný jako skála, ale jeho oči sledovaly všechno. Každý pohyb, každý pokus kadetů přiblížit se k němu, byl okamžitě ztrestán. Jeden z kadetů se pokusil zkusit štěstí a přiblížit se z boku. Drak se otočil, rychleji, než by kdokoliv čekal, a ocas ho zasáhl přímo do hrudníku. Kadeta několikrát zasáhl ocasem, dokud mu z torza nevytvořil cedník. Další kadet, který si snad myslel, že by mohl na draka zapůsobit přímým přístupem, byl okamžitě přivítán proudem ohně. Nikdo se po tomhle neodvážil přiblížit. A pak si Maiwen uvědomila, že je na řadě.
Jeho rudé oči se setkaly s jejími, a v ten okamžik cítila, jak se jí svírá hrdlo. Bylo to jako stát proti ničivé síle přírody, která se rozhodla, že si tě prověří. Její dech se zrychlil, tělo se napjalo, pohledem rychle vyhledala jeho hrudník. Nemůžeš se bát. Nemůžeš couvnout. Drak zavrčel. Zvuk byl hluboký, rezonující a pronikl jí až do morku kostí. Nebyl to jen zvuk; bylo to varování, hrozba a výzva v jednom. Cítila, jak se její srdce rozbušilo jako o závod, ale přesto udělala první krok. Napětí v jejím těle se stupňovalo s každým dalším krokem, který ji přibližoval k této nezkrotné síle. Drakovy oči ji sledovaly s neochvějnou intenzitou. Bylo to jako pohled dravce na kořist, jako by zvažoval, jestli mu stojí za to. Jeho tělo se pohnulo vpřed – každý krok otřásal zemí, každý pohyb připomínal, že tohle nebylo zvíře, ale síla. Když byl jen pár kroků od ní, naklonil hlavu a zhluboka se nadechl. Horký vzduch, nesoucí pach síry a ohně, ji obklopil. A pak promluvil. „Jsi moje.“ Jeho hlas zazněl přímo v její hlavě – hluboký, temný, plný syrové energie, která ji téměř srazila na kolena. Nebyl to hlas člověka, ani cokoliv, co kdy slyšela. Byla to směs dravosti, autority a čehosi starobylého, co v ní vyvolávalo respekt i hrůzu zároveň. Měla pocit, že se jí podlamují kolena. „Pokud se tu zhroutíš jako slaboch, postarám se, aby to skončilo rychle. Ale pokud máš v sobě aspoň trochu oceli, přestaň se třást a ukaž mi, že nejsi jen další bezcenné maso.“ Věděla, že by měla něco říct, ale jeho hlas ji naprosto paralyzoval. „Tak co, Kuře?“ oslovil ji náhle s posměchem, který ji pálil víc než plamen. „Jsi jen vyděšené kuře, co se snaží projít peklem – nebo je v tobě něco, co stojí za můj čas?“ Její hněv, tichý a pomalu sílící, se konečně začal drát na povrch. „Neříkej mi Kuře,“ zašeptala v duchu, její vlastní myšlenky ostré jako nůž. Drakovy rudé oči se zúžily, jako by se usmál. „Dobře, možná přece jen máš trochu ohně. Ale pamatuj, Kuře… pokud zaváháš, rozdrtím tě dřív, než si to uvědomíš. Já si tě vybírám,“ pokračoval. „Jsi moje. Ale pokud zaváháš, rozdrtím tě stejně, jako jsem rozdrtil ty ostatní.“ Jeho slova ji zasáhla jako úder. Cítila, jak se jí podlamují kolena, ale v poslední chvíli se přinutila stát vzpřímeně. „Tak to zkus,“ zašeptala tiše, její slova sotva slyšitelná pro ostatní, kteří je stále sledovali – ale drak ji slyšel. Naklonil hlavu blíž, téměř jako by se usmíval.
A pak to přišlo. Spojenectví mezi nimi nebylo jemné ani klidné – bylo to jako výbuch, jako střet dvou divokých ohňů, které se snaží pohltit jeden druhý. Cítila, jak se jeho energie tlačí do její mysli, jak se její vlastní jádrová podstata snaží přizpůsobit té jeho. Byla to bolestivá, téměř násilná zkušenost, která jí vzala dech. Cítila jeho vztek, jeho touhu po krvi a vítězství. Bylo to drtivé a nádherné zároveň. „Nebudeš mě ovládat,“ pomyslela si, zatímco její mysl bojovala, aby nepodlehla. A pak, stejně náhle, jako spojení začalo, pocítila klid. Bylo to jako tichý souhlas – nepřítel, který si tě váží, protože jsi vydržel jeho rány. “Dobrá,“ odpověděl jí. „Přežila jsi. Jsi moje. A já budu tvůj konec, pokud zklameš.“ Drak se neodtáhl hned. Zůstal stát před ní, jeho mohutné tělo se pohnulo jen natolik, aby se napjal a narovnal do plné výšky. Nyní, když ho viděla z takové blízkosti, si uvědomila, jak je obrovský, přestože se na louce nacházeli daleko větší kusy. Každý jeho pohyb byl promyšlený, každé švihnutí ocasem přesně načasované. „Mám jméno, dítě,“ zaznělo znovu v její hlavě, jeho hlas hluboký a rezonující, jako by se nesl přímo z hlubin země. „Nezapomeň ho, protože ti bude znít až do posledního dne tvého života. Jsem Tìghernacharg.“ Jeho slova nesla jakousi majestátnost, ale i nebezpečný podtón. Maiwen věděla, že to jméno není nabídka – bylo to prohlášení, které neměla právo zapomenout. „A teď mi ukaž, jestli to vůbec zvládneš,“ pokračoval drak, zatímco naklonil hlavu a rudý pohled se vpálil přímo do jejího. „Vylez nahoru, Kuře, proletíme se.“
Maiwen věděla, že každá buňka jejího těla křičí bolestí. Její kolena byla ztěžklá, její paže se třásly po předchozím souboji, a přesto udělala první krok vpřed. Tìgh sklonil část svého krku jen o zlomek – ne dost, aby jí to usnadnil, ale tak akorát, aby jí ukázal, že nemá jinou možnost než se vydrápat vlastní silou. První pokus byl nemotorný. Jeho šupiny byly tvrdé a hladké jako kov, hřbetní trny ostré, každé uchopení bylo bolestivé. Když se rukou zachytila za jednu z jeho šupin, ucítila, jak se tělo draka otřáslo, skoro jako kdyby se pobaveně zasmál. „Tohle ti trvá, Kuře?“ zaznělo znovu v její mysli, s tónem pobavení smíšeného s opovržením. Zatnula zuby a pokračovala dál, její dlaně se odíraly do krve, když se škrábala výš. Když konečně dosáhla jeho hřbetu, lapala po dechu, její tělo bylo na pokraji zhroucení. Ale nebylo cesty zpět. Tìgh se pohnul dřív, než se stačila pořádně posadit. Jedním prudkým pohybem rozepjal svá masivní křídla, která vrhla stín přes celou louku. Pod rukama se napjaly svaly, jak se drak přikrčil a připravoval na vzlet. „Drž se,“ zavrčel znovu v její hlavě, jeho hlas byl tentokrát tvrdší, jako rozkaz. „A nebo ne. Jestli spadneš, stejně tě nahradím.“ A pak se odrazil od země. Maiwen měla pocit, že její žaludek zůstal kdesi dole na louce. Vzlet byl náhlý, prudký, a když drak zamával křídly, vzduch kolem nich zavířil tak silně, že měla co dělat, aby se vůbec udržela. Její ruce svíraly jeden z jeho hřbetních trnů tak pevně, až ji bolely prsty, zatímco ji vítr šlehal do tváře. „Takhle si představuješ let?“ posmíval se jí v její hlavě, zatímco prudce změnil směr. Maiwen vykřikla, když se naklonil na bok a ona málem sklouzla dolů. V poslední chvíli se zachytila dalšího výběžku, její tělo se třáslo, ale nevzdala se.„Tohle je můj svět, dítě,“ pokračoval drak, zatímco nabíral výšku. „Vzduch patří nám, ne vám. Jestli se mě neudržíš, rozmáčknu tě o skálu jako zbytečný hmyz.“
the good news: i’m still alive. the bad news: i’m pretty sure my dragon hates me
Spojení s Tìghem bylo jako spoutání dvou ohňů – obou nezkrotných a destruktivních, které se snažily překonat jeden druhý. První týdny byly chaotické. Maiwen se snažila pochopit jeho nálady, jeho nezkrotnou touhu po boji a jeho potřebu dominance. A Tìgh se zjevně bavil tím, že ji neustále zkoušel, jak fyzicky, tak psychicky. „Jsem tvůj drak, ne tvůj služebník,“ připomínal jí často, když se ji snažil přimět k poslušnosti. „A ty jsi moje jezdkyně, ne moje paní. Ukaž mi, že si to místo zasloužíš.“ Ale postupně, skrze nekonečné tréninky a společné boje, se mezi nimi začalo formovat skutečné pouto. Maiwen se naučila přizpůsobit jeho impulzivní divokosti, naučila se využít jeho sílu jako svou vlastní. A Tìgh zase začal respektovat její vytrvalost a odvahu. Přestože jejich spojení bylo bouřlivé, bylo to právě to, co je činilo silnými – dva chaotické elementy, které se vzájemně vyvažovaly.


tigh

Červený kyjoocasý || 3. kategorie - 15,8 metru || Samec
Tìghernacharg je ztělesněná bouře, syrový chaos v dračí podobě. Je to divoký berserker, pro něhož je boj nejen vášní, ale doslova potřebou. Je mladší než mnozí zkušení válečníci, ale jeho zuřivost a krvelačnost v jeho sedmatřiceti letech daleko převyšují i starší draky. Není to jen zkušený bojovník – je to hladový predátor, který se nikdy nespokojí s pouhým přežitím. Každý souboj je pro něj lovecká sezóna, každá výzva znamená možnost se zakousnout a trhat. Pokud nějakou dobu nebojuje, stává se neklidným, podrážděným, vypouští páru nozdry a ostře švihá ocasem s nebezpečnou přesností. Jeho hlad po násilí se neomezuje jen na bojiště.
I v běžných situacích má tendenci testovat hranice – provokuje, vrčí, občas napůl vtipem (ale jen napůl) naznačí, že by si někoho mohl dát k večeři. Jeho netrpělivost je legendární – nenávidí čekání, nesnáší vyčkávání, a pokud ho někdo nutí zůstat na místě, začne ničit vše kolem jen proto, aby se zabavil. Je známý tím, že při dlouhém vyčkávání jednoduše vyrazí na lov, jen aby si zkrátil čas.
Miluje zvuk trhajícího se masa a křupání kostí mezi svými tesáky – a pokud nemá možnost lovit, začne si vylévat frustraci na všem kolem. Tìgh není hloupý berserker, ale jeho myšlení je jednoduché: pokud je problém, vyřeší se silou. Pokud něco stojí v cestě, je třeba to rozdrtit. Pokud někdo váhá, měl by se klidit z cesty těm, kteří neváhají. Jeho vztah k jezdcům byl vždy komplikovaný. Před Maiwen měl dva – prvního roztrhala nepřátelská letka, druhý se ukázal jako příliš slabý a Tìgh ho jednoduše odmítl nosit na hřbetě. Loajalita pro něj není samozřejmost – musí být vydobytá v krvi a ohni.
Tìgh neuznává rovnost. Pro něj existují jen draci, kteří stojí za něco – a pak ti, kteří nestojí za nic. Mladší a slabší pohrdavě ignoruje nebo otevřeně zastrašuje. Pokud se někdo odváží zpochybnit jeho sílu, okamžitě reaguje hrozbou, a pokud se mu naskytne příležitost, tu hrozbu splní. S jinými válečně naladěnými draky se může krátkodobě spojit, ale nikdy jim zcela nedůvěřuje – pro něj je každý potenciální protivník, dokud se neprokáže jinak. Ke zkušenějším drakům má občas respekt, ale nikdy by to nepřiznal. Pokud se mu někdo vyrovná v boji, může si vysloužit jeho uznání – ale rozhodně ne přátelství.
Nenávidí slabost a pohrdá těmi, kdo se jí nebrání. Pokud někdo ustoupí, aniž by se o něco pokusil, okamžitě v něm vidí jen potravu. Zdržování je pro něj horší než smrt – pokud musí čekat, začne se nudit, a když se nudí, stává se nebezpečným. V takových chvílích si najde něco, co může zničit – ať už jsou to menší tvorové, kus lesa nebo dokonce vlastní ocas, který podrážděně kouše. Zbabělost, příliš mnoho slov a málo činů, neúcta – to vše v něm dokáže vyvolat hněv. Pokud mu někdo odporuje bez síly, kterou by to podložil, okamžitě ho zavrhne. Nejhorší, co může kdokoliv udělat, je pokusit se ho zkrotit. Tìgh se nepodřizuje, nepřizpůsobuje, neřídí se pravidly. Jakýkoliv pokus o kontrolu nad jeho jednáním ho rozzuří tak, že je ochoten se okamžitě obrátit proti zdroji omezení – i kdyby to znamenalo otočit se proti vlastnímu jezdci.
Každá jizva na Tìghově těle je příběh napsaný krví a ohněm. Není drakem, který by se vyhýbal boji – naopak, vrhá se do něj s takovou zuřivostí, že jeho nepřátelé často nemají šanci uniknout. Jeho šupiny nesou hluboké rýhy od drápů jiných draků, popáleniny od plamenů, které nepatřily jemu, a dokonce jizvy po zbraních jezdců, kteří se ho pokusili zkrotit – a neuspěli. Nejvýraznější znak jeho válečné historie je ulomený pravý roh, který kdysi býval stejně impozantní jako jeho levý protějšek. Přišel o něj v nelítostném souboji s jiným červeným drakem, který si troufl zpochybnit jeho sílu. Bitva trvala dlouho, jejich čelisti a drápy se zarývaly do masa, oheň spaloval vše kolem – a nakonec Tìgh zvítězil. Vyšel z boje pokrytý vlastní i cizí krví, s pravým rohem roztříštěným na kusy… ale s pocitem naprostého triumfu. Od té doby se jeho pohled stal ještě divočejším a jeho touha po boji jen vzrostla. Pro něj není ulomený roh známkou slabosti – je to trofej, důkaz, že přežil tam, kde jiní padli. A pokud si někdo dovolí pohlédnout na něj s pohrdáním kvůli jeho zranění, rád mu ukáže, že drak bez jednoho rohu může být stále tou nejnebezpečnější bestií na obloze.
Maiwen je pro něj zatím otázkou. Nevidí v ní slabost, ale zároveň čeká, jestli se skutečně osvědčí. Neustále ji testuje, provokuje a tlačí na její hranice – nejen proto, aby zjistil, jestli vydrží, ale také proto, že se u toho sám dobře baví. Pokud si získá jeho respekt, bude stát po jejím boku jako ničivá síla, se kterou bude muset svět počítat. Pokud selže… no, už dříve měnil jezdce a tahle holka nebude první ani poslední.

Její signet, Antištít, je syrovou manifestací její vlastní povahy. Schopnost dočasně deaktivovat jakýkoli štít – mentální či magický – z ní dělá nepředvídatelnou a nebezpečnou sílu. Antištít ale není jen nástrojem destrukce, je to schopnost, která má hlubší důsledky, dává prostor k experimentování, a především s sebou nese drsné následky. Je to mocná schopnost, která dokáže v okamžiku zrušit obrany nepřátel, ať už se jedná o magické bariéry chránící dveře nebo mentální ochranu, která zajišťuje bezpečí mysli ostatních jezdců. Když je aktivována, je to, jako by Maiwenin energie vytryskla ven v surové formě a zničila vše, co jí stojí v cestě – dočasně. Štíty se nerozbijí navždy, ale jejich účinek je na chvíli zablokován. Fyzické štíty mohou být jednoduché, jako ochrana zbroje, nebo složitější, například silová pole či ochrany chránící předměty nebo zamčené dveře. Čím komplexnější a silnější štít, tím více energie potřebuje Maiwen k jeho vypnutí. Zatímco ochrany slabšího mága či primana zruší bez větší námahy, u zkušených jezdců nebo složitých magických bariér musí vynaložit obrovské úsilí. Pokud jde o mentální štíty, Antištít je schopen otevřít mysl protivníka, čímž poskytne prostor ostatním, kteří dokáží myšlenky číst, aby mohli do nechráněné mysli proniknout. Maiwen sama myšlenky číst nedokáže, ale dokáže připravit cestu pro někoho jiného. Tato schopnost však není bez rizika – pokud je mentální ochrana silnější než její vlastní vůle nebo síla, může se efekt Antištítu obrátit proti ní, což ji zanechá zranitelnou a vhodnou pro kohokoliv, kdo má schopnost orientovat se v mysli, aby si v ní četl jako v otevřené knize.
První skutečný projev Antištítu přišel nečekaně. Během jednoho z tréninků se ocitla pod mentálním nátlakem staršího jezdce, který měl za úkol testovat bariéry mladších kadetů, primánů. Všichni ostatní se snažili vybudovat kolem své mysli pevné mentální stěny, zatímco Maiwen zoufale bojovala, aby ji útočník nezlomil. Cítila, jak se bariéry ostatních kadetů kolem ní zvedají, zatímco její vlastní se hroutí pod tlakem. A pak to přišlo – jako by její mysl explodovala.Všechno se v jednom okamžiku zlomilo. Bariéry ostatních kadetů zmizely, jejich ochrana se zhroutila, jako by je někdo strhl jedním pohybem. Bylo to, jako by svlékla jejich mysli do naha – všechny jejich myšlenky, strachy a nejistoty byly náhle přístupné, zranitelné. Ale cena za takovou ukázku síly byla vysoká. Maiwen se zhroutila na zem, její hlava pulsovala nesnesitelnou bolestí, jako by jí měla explodovat. Po tomto incidentu musela strávit několik dní v klidu, protože její mysl i tělo potřebovaly čas, aby se zregenerovaly. Od té doby si uvědomila, že Antištít není schopnost, kterou lze používat bezmyšlenkovitě.
Každé použití Antištítu si vybírá daň na jejím těle a mysli. Mentální vyčerpání je nejčastějším vedlejším efektem – pociťuje ostré bolesti hlavy, které přecházejí do migrén, často doprovázených pocitem, že jí hlava doslova praskne. Pokud použije schopnost příliš intenzivně nebo na příliš silný štít, může její mysl podlehnout tlaku. Často se jí spustí krvácení z nosu, z očí, nebo dokonce omdlí a může upadnout i do dočasného kóma, když její tělo nedokáže zvládnout nápor. Fyzické štíty jsou pro ni podobně náročné – vypnutí silového pole nebo magické ochrany z ní doslova vysaje energii. Čím déle udržuje deaktivaci štítu, tím rychleji slábne její vlastní obrana a vitalita. Pokud se nepřestane soustředit včas, může se stát, že zkolabuje přímo na místě.
Antištít je schopnost „útočná“ – ruší ochrany ostatních, ale nefunguje jako obrana pro Maiwen samotnou. Její vlastní mentální štít je slabší než u některých jejích spolužáků, a když používá Antištít, ztrácí i tu malou ochranu, kterou má. V okamžicích, kdy je zranitelná, cítí, jak její mysl zůstává otevřená útokům ostatních, což z ní dělá snadný cíl, pokud se nedokáže rychle zotavit. Ale Maiwen není z těch, kdo by se spokojili s tím, co mají. V koutku mysli se často ptá, co všechno by její signet mohl dokázat, kdyby ho opravdu ovládla. Co kdyby mohla deaktivované štíty nejen zničit, ale i využít jejich energii pro sebe? Myšlenka, že by mohla část cizí ochrany přesměrovat na své vlastní mentální či fyzické bariéry, ji láká. Zatím je to jen nevyřčený experiment v její hlavě, něco, co si zatím netroufla vyzkoušet. Cítí, že její tělo i mysl nejsou dost silné, aby takovou manipulaci zvládly – a že jakýkoli pokus o něco takového by ji mohl stát příliš mnoho. Ale hluboko v sobě ví, že jednou to zkusí. Jednoho dne, až bude dost silná, až lépe pochopí, jak její signet funguje, pokusí se překročit hranici. Byla by schopná získat energii z prolomených štítů? Mohla by si je přivlastnit, posílit svou vlastní obranu, nebo dokonce získat dočasnou převahu? Tìgh by si z její ambice možná dělal legraci, ale i on v hloubi duše ví, že hranice jsou tu proto, aby se překračovaly. Jednoho dne, až bude připravená, až najde správný okamžik, se Maiwen rozhodne. A až se to stane, bude to buď její triumf – nebo její konec. Její schopnost je dar i prokletí. Ví, že její schopnost je děsivě mocná, ale také nebezpečná – nejen pro její nepřátele, ale i pro ni samotnou. Každé použití ji posouvá blíž ke zhroucení, každý pokus o ovládnutí jí připomíná, že její síla může být stejně snadno její zkázou. Destrukce může být krásná. Jen musí přežít dost dlouho, aby to pochopila.

-
Její drak jí přezdívá „Kuře“ kvůli jejímu počátečnímu váhání a nemotornosti při jejich prvním setkání; Maiwen to nesnáší, ale přezdívka se ujala i mezi některými kadety.
-
Dračí relikvii má na pravém boku – rudé tetování draka s otevřenou tlamou, která vypadá, jako by „požírala“ její ňadro. Jedna tlapa je usazená na podbřišku, zatímco zbytek těla, včetně dlouhého ocasu, se jí elegantně vine kolem boku a beder. Tetování ztělesňuje její propojení s Tìghem a jeho dravý, nepředvídatelný charakter.
-
Nepřiznává to, ale má slabost pro výrazné barvy a nosí šněrovací boty s rudými tkaničkami, aby ladily k Tìghovým šupinám – podle ní je to „čistě náhoda“.
-
Maiwen nosí dva přívěsky – jeden od své matky (obyčejný kovový kroužek) a druhý od Niamh (vyřezaný z kosti), které ji symbolicky spojují s domovem, kam se možná nikdy nevrátí. Od svých sourozenců má jednoduchý kožený náramek se sedmi uzly, kde každý uzel představuje jednoho z nich, a je pro ni tichou připomínkou jejich odkazu i toho, že si musí své místo mezi nimi vybojovat.
-
V levém uchu nosí malý kroužek z tmavého železa, který patřil Aoife a který jí sestra dala na rozloučenou se slovy: „Připomínej si, že my Cathainové nikdy nebojujeme sami.“
-
Má ve zvyku si během přemýšlení nebo stresu pohrávat s jedním z nožů, přičemž si už několikrát omylem pořezala prsty. Její sourozenci tomu říkali „zvyk, který jednoho dne zkrátí její kariéru.“
-
Na krku má malou vypálenou značku ve tvaru kruhu s křížem uprostřed – starý zvyk v Janosu, kdy se mladým lovcům dával symbol jejich dospělosti po prvním úspěšném lovu.
-
Má překvapivě dobrý smysl pro orientaci a často dokáže najít cestu i v neznámém prostředí, což si vypěstovala díky lovu v domovině.
-
Není schopná odmítnout žádnou výzvu.

bonusy
eventy
posty

Madam Satan









Všechny herní informace pocházejí z knižní předlohy Fourth Wing a Iron Flame od autorky Rebecca Yarros, které patří plná autorská práva. Z angličtiny bylo vše přepsáno a korektizováno adminy, kteří si tak přisvojují práva na vlastní text. NIC NEKOPÍRUJTE.
Všechny postavy a texty k nim napsané, jsou autorské právo hráčů.
Admin Tým: Arxi a Vixara
Poděkování: Rebecca Yarros, Artstation, pinterest, TStudio, Sloan, Esmeray Lilith, PlayGround
Stav hry: Aktivní || Spuštění: 19.7. 2024